Aký je rozdiel medzi osteoartritídou a reumatickou artritídou?

rheumatoid

Aký je rozdiel medzi osteoartritídou a reumatickou artritídou?

Artritída je častejšia, než by ste si mysleli, a vedci sú presvedčení, že aj nájdené kostrové pozostatky z čias 4 500 rokov pred Kristom vykazovali známky tejto choroby.

Artritíd je viac než 200 rôznych typov. Vrátane málo známych ochorení, ako sú choroba Kawasakiho a Sweetov syndróm. Dva najbežnejšie typy artritídy sú osteoartritída a reumatická artritída.

Osteoartritída

Pri osteoartritíde dochádza k poškodeniu chrupavky a pružných tkanív, ktoré chránia konce kostí pred vzájomným obrusovaním. Osteoartritída je charakteristická vytváraním kostných ostrôh (kostných výrastkov) v dôsledku fyzického opotrebovania kosti.

Osteoartritída postihuje iba kĺby, a to vrátane kĺbov ruky, kolena, chrbtice a bedier. Osteoartritída spôsobuje bolesti a kĺbovú stuhnutosť. Často dochádza aj k obmedzeniu pohyblivosti, pretože postihnuté kĺby sa neohýbajú tak ľahko.

Pre tento typ artritídy je hlavným rizikovým faktorom vek. Uvádza sa, že osteoartritídou je postihnutých 8  z 10 ľudí vo veku viac ako 50 rokov. Ďalšie faktory prispievajúce tomuto ochoreniu sú nadváha, preťažovanie kĺbu alebo poranenie. Svoju rolu hrá aj výskyt osteoartritídy v rodine.

Reumatoidná artritída

Reumatoidná artritída je autoimunitná choroba. To znamená, že náš imunitný systém napáda svoje vlastné zdravé tkanivá, kĺby a orgány a bojuje s nimi ako s votrelcami.

Reumatoidná artritída je chronický zápalový typ artritídy, ktorý spôsobuje, že sa kĺbová výstelka zapáli. Aj keď ju tvorí iba pár vrstiev buniek, pôsobí výstelka ako ochranný obal a bráni nežiaducim látkam pred vniknutím do kĺbu. Bunky vnútri navyše produkujú látky premazávajúce kĺb. Keď sa táto citlivá výstelka zapáli, stvrdne a začne sa preplňovať tekutinou. To spôsobí opuch kĺbu, bolesť, tuhosť. Môže dôjsť aj k tomu, že kĺb prakticky nie je možné používať.

Reumatoidná artritída má tendenciu postihovať párové kĺby na oboch stranách tela, aj keď sa to nemusí stať v rovnakom čase. Napríklad sa môže vyvinúť na oboch rukách, oboch nohách, oboch lakťoch. 

Reumatoidná artritída môže tiež ovplyvniť tkanivá iné ako kĺby, ako sú koža, nervy, šľachy, svaly, oči, srdce, obličky a pľúca. Osoby s reumatoidnou artritídou môžu trpieť silnou únavou.

Reumatoidná artritída postihuje viac ženy než mužov, až tri štvrtiny ľudí s touto chorobou sú ženy. Navzdory mnohým vykonaným výskumom nebola nájdená žiadna jednoduchá príčina reumatoidnej artritídy. Mnoho vedcov je presvedčených, že s vývojom reumatoidnej artritídy súvisí genetika a rodinná anamnéza a že symptómy, ako je bolesť kĺbov, stuhnutosť a obmedzenie pohybu, môže privodiť špecifická aktivácia.

Iba lekár Vám môže diagnostikovať artritídu

Existuje mnoho voľnopredajných aj predpisovaných liekov, rovnako ako iných liečebných možností, ktoré môžu pomôcť liečiť artritídu. Najprv je však dôležité určiť jej typ. Vyšetrenie krvi môže vylúčiť alebo potvrdiť reumatoidnú artritídu a RTG môže ukázať rozsah postihnutia kĺbu. Ak si myslíte, že Vy alebo člen Vašej rodiny má osteoartritídu alebo reumatoidnú artritídu, je dôležité poradiť sa s lekárom.