Časté prípady bolesti kľbov

cause of joint pain

Časté prípady bolesti kĺbov

Takmer každý človek má v niektorom okamihu života a v niektorej časti tela bolesti kĺbov. Bolesť kĺbov môže postihnúť len jeden kĺb alebo ich môže zasiahnuť viac. Bolesti môžu byť spôsobené infekčným ochorením, poranením, nadmerným namáhaním alebo napr. artritídou. Určenie príčiny, ktorá spôsobuje bolesť kĺbov, je dôležitým bodom pre stanovenie správnej liečby.

Ochorenie

Bolesť kĺbov sa často objaví ako jeden zo symptómov chorôb, ktorých príklady sú uvedené nižšie.

  • Chrípka (influenza)
  • Vírus Epstein-Barrovej (typ herpesového vírusu)
  • Lymská choroba (bakteriálna infekcia prenášaná kliešťami)
  • Horúčka Dengue (vírusová infekcia pochádzajúca z bodnutia komára prenášajúceho vírus) alebo ďalšie tropické horúčky
  • Osýpky
  • Mumps
  • Ovčie kiahne
  • Hepatitída (zápal pečene spôsobený infekciou alebo toxickou látkou)

Poranenie

Tam, kde kĺb bolí po poranení, bude jednoduché identifikovať príčinu a okamih, keď sa bolesť začala. Ak je bolesť závažná alebo trvá dlhšie než tri dni, malo by byť poranenie posúdené lekárom. Určiť, či je bolesť spôsobená vytknutím, podvrtnutím, natrhnutím alebo zlomeninou, pomôže RTG snímka. Lekár môže tiež v prípade poranenia kostí a kĺbov odovzdať prípad odbornému lekárovi – ortopédovi.

Nadmerné namáhanie

Zápaly a bolesti v kĺbe môžu byť spôsobené nadmerným namáhaním kĺbu, ako je vykonávanie rovnakej opakovanej aktivity (tenis, maľovanie, beh, písanie na klávesnici, videohry a pod.) dlhý čas. Niekedy to vyvolá zápal kĺbu a bolesť, niekedy burzitis. Burza je vačok s mazľavou tekutinou, ktorá znižuje trenie medzi pohybujúcimi sa časťami tela. Pri preťažovaní sa však môže burza zapáliť a byť bolestivá.

Artritída

Artritída je častá príčina bolesti kĺbov. Existuje viac než 200 rôznych typov artritídy a všetky zahŕňajú poškodenie chrupavky.

Chrupavky normálne kryjú konce kostí a zodpovedajú tvaru kĺbu. Zdravá chrupavka umožňuje kostiam pri pohybe hladko kĺzať jedna po druhej. Keď je však chrupavka poškodená alebo obrúsená, trenie kostí o seba vyvoláva bolesť, opuch a stratu pohyblivosti kĺbu.

Osteoartritída je najčastejšou formou artritídy. Nielenže poškodzuje funkciu kosti, ale vyvoláva aj bolesť, obmedzuje pohyblivosť kĺbu a postupom času spôsobuje aj deformáciu kĺbu.

Reumatická artritída je druhý najčastejší typ artritídy. Je charakteristická bolestivosťou a zápalom. Reumatická artritída je autoimunitné ochorenie, keď telo napáda a poškodzuje svoje vlastné tkanivá. Navyše, okrem bolesti kĺbov a straty ich funkcie môže byť pri reumatickej artritíde postihnutá koža, pľúca, oči aj krvné cievy. Postihnutí ľudia sa môžu cítiť celkovo unavene, vyčerpane, choro a horúčkovito.

Keď prídu dlhodobé bolesti kĺbov, je najlepšie riešenie spolupracovať s lekármi a pripraviť dlhodobý liečebný plán. Dôležitý je pozitívny pohľad a sústredenie sa na osobné klady a schopnosti. Ak sa bolesti kĺbov udržujú na minime, môže to pomôcť k návratu do normálneho života.