Ako analgetiká účinkujú?

Ako analgetiká účinkujú?

Ako analgetiká účinkujú?

Väčšina voľne predajných liekov spravidla obsahuje jednu z nasledujúcich typov účinných látok zmierňujúcich bolesť a horúčku:

  • paracetamol (v niektorých krajinách nazývaný acetaminophen)
  • nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ako kyselinu acetylsalicylovú, ibuprofén, naproxen alebo diklofenak

Tieto analgetiká sa môžu kombinovať s ďalšími zložkami, ako kofeín či kodeín, ktoré zmierňujú bolesť a zvyšujú účinky paracetamolu alebo NSAID. Paracetamol a NSAID sa môžu kombinovať s účinnými látkami používanými proti nádche a chrípke, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky, ako upchatý nos a nádchu. Je však dôležité vedieť, že paracetamol a NSAID pôsobia na zmiernenie bolesti odlišným spôsobom.

Akým spôsobom účinkuje paracetamol a NSAID?

Paracetamol i NSAID sú efektívne v prípade užitia pri miernej až strednej bolesti. Obe účinné látky však pôsobia na bolesť rôznym spôsobom.

Predpokladá sa, že paracetamol pôsobí primárne v mozgu. Paracetamol inhibuje produkciu chemických látok vyvolávajúcich bolesť a zápal nazývaných prostaglandíny. Tie sa nachádzajú v celom tele, ale paracetamol pôsobí predovšetkým na prostaglandíny v mozgu. Spôsobuje tak zmiernenie bolesti a horúčky. Navyše, v prípade, keď sa berie v odporúčaných dávkach, má málo vedľajších účinkov. Paracetamol však nemá žiadne protizápalové účinky.

NSAID, ako napríklad ibuprofén alebo kyselina acetylsalicylová, pôsobia odlišne. Takisto blokujú produkciu prostaglandínov, ale nepôsobia len v mozgu, ale v celom tele.  NSAID tak môžu pôsobiť na prostaglandíny, ktoré chránia výstelku žalúdka alebo udržujú správnu funkciu obličiek, rozširujú dýchacie cesty a udržujú normálnu zrážavosť krvi. Na jednej strane sú teda NSAID účinné na zmiernenie bolesti, pretože zastavujú uvoľňovanie prostaglandínov, na strane druhej môžu mať negatívny efekt na tie prostaglandíny, ktoré potrebujeme na udržanie normálnych funkcií nášho tela. A to aj pri dávkach odporúčaných na užitie voľnopredajných liekov.

Keď sa NSAID používajú niekoľko týždňov vo vyšších dávkach predpísaných lekárom (nie v nízkych dávkach odporúčaných na užitie voľnopredajných liekov), môžu tiež pomôcť zmierňovať zápal.

Skutočnosť, že paracetamol a NSAID pracujú odlišne pri zmierňovaní bolesti vedie k dôležitým rozdielom medzi týmito typmi analgetík. Napríklad, môžu vyvolávať odlišné vedľajšie účinky, reagovať s odlišnými liekmi (môžu ovplyvniť účinnosť iných liekov) a nemusia byť vhodné pre každého. Preto je dôležité si vždy prečítať príbalovú informáciu a uistiť sa o vhodnosti užitia. Ak sa chcete dozvedieť viac, prečítajte si článok Voľba správneho voľnopredajného analgetika.