Čo je Optizorb?

appropriate OTC pain reliever

V čom spočíva technológia OPTIZORB a ako funguje?

Paracetamolové tablety sa ľahko užívajú, sú ľahko dostupné, účinné a vhodné pre veľké množstvo ľudí. Štandardné paracetamolové tablety sa však niekedy pomaly rozpúšťajú a vstrebávajú, čo predlžuje čas, kým začnú účinkovať. Výrobca PANADOLU preto vyvinul patentovanú technológiu, vďaka ktorej sa tableta začne rozpadať už za päť minút. Táto nová technológia má názov Optizorb.

Čo sa stane, keď prehltnete tabletu?

  1. fáza: Rozpad – tableta sa rozpadne na menšie kúsky, ktorým sa hovorí granuly.
  2. fáza: Rozpustenie – granuly sa rozpadnú na dostatočne malé čiastočky, ktoré sa v žalúdku rozpustia.  
  3. fáza: Vstrebanie – rozpustené čiastočky sú nakoniec vstrebané. Dostanú sa do krvného obehu a potom na miesto svojho účinku, kde môžu začať naplno účinkovať.

Čím sa líšia tablety obsahujúce technológiu Optizorb?

Panadol Novum obsahuje technológiu Optizorb. Vďaka nej sa tableta rýchlo rozpúšťa a začína rýchlejšie pôsobiť.

Technológia Optizorb predstavuje kombináciu zložiek, ktoré spoločným pôsobením urýchľujú rozpad a rozpúšťanie paracetamolovej tablety v žalúdku.

Medzi tieto zložky patria:

  1. Kyselina alginová – prirodzene sa vyskytujúca látka, ktorá spôsobuje, že sa tableta správa ako huba. Po vstupe do žalúdka nasiakne vodu, roztiahne sa a rozpadne.
  2. Uhličitan vápenatý – bežná zložka často používaná v tabletách, ktorá pri kontakte so žalúdočnými kyselinami uvoľňuje malé množstvo oxidu uhličitého, ktorý napomáha rozpadu tablety.
  3. Krospovidon – „superuvoľňovač“, ktorý spôsobuje ešte väčšie roztiahnutie tablety, čím urýchľuje proces rozpadu.

Výsledkom je, že tableta sa rýchlo rozpadne a môže teda začať rýchlejšie pôsobiť. Štúdie preukázali, že tablety PANADOL obsahujúce technológiu Optizorb začínajú uvoľňovať liečivo už 5 minút po požití.